Former Ambassador Jacobson

Roberta S. Jacobson was confirmed as U.S. Ambassador to Mexico on April 28, 2016, and sworn in on May 5, 2016.  Before then, she served as the Assistant Secretary of State for Western Hemisphere Affairs since March, 2012.  Previously Ms. Jacobson was the Acting Assistant Secretary since

July 18, 2011.  She served as Principal Deputy Assistant Secretary for Western Hemisphere Affairs from December 2010 until July 2011, with responsibility for regional political and economic issues, management and personnel, and regional security issues. .

From June 2007 until December 2010, she was Deputy Assistant Secretary for Canada, Mexico and NAFTA issues in the Bureau.  She served as Director of the Office of Mexican Affairs from December 2002 to June 2007.  From 2000-2002, she was Deputy Chief of Mission at the US Embassy in Lima, Peru, and between 1996 and 2000, Ms. Jacobson was director of the Office of Policy Planning and Coordination in the Bureau of Western Hemisphere Affairs, covering regional political issues.  Ms. Jacobson has also served as Coordinator for Cuban Affairs within the Bureau of Western Hemisphere Affairs, executive assistant to the Assistant Secretary (1993-94), special assistant to the Assistant Secretary (1989-1992), and at the National Security Council (1988).

Ms. Jacobson holds a Masters of Arts in Law and Diplomacy from the Fletcher School of Law and Diplomacy (1986) and a Bachelor of Arts from Brown University.  She also worked for the United Nations from 1982-1984 in the Center for Social Development and Humanitarian Affairs.  She is the author of several articles, including,  “The United States and the Western Hemisphere: A Relationship on the Rise” (The Ambassador’s Review; 2015), “Women and the Rule of Law: A View from the Americas (The Fletcher Forum; 2014), and “10 Things You Didn’t Know About U.S. –Latin America Relations” (Americas Quarterly; 2013).